YOLCULUK

Yıllarca hayalini kurduğumuz emeklilikte karavan ile Avrupa yolculuğumuz Romantik Yol (Romantic Road) ile başladı.  Karavanla gezi, yeni bir hayat, doğanın içinde veya şehrin kalbinde ekonomik bir tatil.

Yolculuğumuzu maksimum iki ay olarak planladık. Yeşil sigortayı iki aylık olarak yaptırdık. Havaların ani soğumasının da etkisi ile 52 gün süren, 5.400 km. yol yaptığımız bu gezimizde Almanya Romantik Yolu tamamladık. Kara orman bölgesini ve Fransa Alsace bölgesini gezdik.

Bu gezimizde Mazot için 576 EUR, Vinyet ve otoyol ücreti olarak 193 EUR olmak üzere yol için 769 EUR harcama yaptık. Ortalama günlük yol harcamamız 15 EUR.

İlk gezimiz olduğu için konaklamamızın tamamını kamping, karavanpark ve karışık parklarda yaptık. En yüksek konaklama ücretini iki gece için 74 EUR kamp ücreti ödediğimiz Salzburg’da yaptık, 18 gece ücretsiz konaklama yaptık ve 51 gece için toplam 460 EUR harcamamız oldu. Ortalama geceleme ücretimiz 9 EUR.

İhtiyaç maddelerimizin tamamına yakınını ALDİ ve LİDL marketlerde yaptık. Örneğin Aldi Marketlerde 1,5 litrelik su bedeli 0,19 EUR, depozito olarak 0,25 EUR ücret ödüyorsunuz. Pet şişeyi geri dönüşüm makinalarına attığınızda şişe başına 0,25 EUR fişi alarak kasada alışverişinizden düşebiliyor veya para iadesi alabiliyorsunuz. Meyve ve sebze dışında diğer şeylerin tamamı bizden daha ucuz. Giderken bol miktarda çay, beyaz peynir ve zeytin dışında fazla bir şey götürmeye gerek yok.

Yola çıkmadan önce çok iyi hazırlık yaptık. Yeterli seviyede yabancı dil bilgimiz olmadığı için rotamızı ve kalacağımız yerleri belirlemiştik ve çok büyük oranda plana bağlı kaldık. Kafamızda çok soru işaretleri vardı.

– Sınır geçişleri nasıl olacaktı, vinyet nereden alınacak, nereye yapışacaktı?

– Yabancı ülkede araç kullanmak zor olacak mı? Yollar karışık mı?

– Kaldığımız yerler güvenli olacak mı? Atık su, tuvalet nereye boşaltılacak, su nasıl, nereden alınacak?

– Ülkelerin hemen hemen tamamına çay, et ve hayvansal ürün girişi yasak. Yanımıza ihtiyacımız için aldığımız çay, peynir, sucuk ve pastırma sorun yaratır mı?

Soru işaretleri uzayıp gidiyordu.

Yol için en büyük güvencemiz navigasyon olacaktı. Ya bozulursa, yedeği de gerekli olabilirdi. Araştırmalarım sonucu Garmin nuvi cam ve Tom Tom olmak üzere Avrupa harita yüklü iki adet navigasyon aldım. Garmin nüvi cam aynı zamanda kamera kayıt özelliği olması nedeniyle tüm yolculuğumumda Garmin’i kullandım. Tom Tom cihazın denemesini yaptım. Yola çıkmadan önce harita güncellemesi yapmama karşın Garmin gidiş ve dönüş yolunda Bulgaristan da resmen çuvalladı. Sofya çevre girişini kötü yoldan yaptık, dönüşte daha önce izlediğim görüntüler ve tabela uyarıları ile doğru çevre yolundan geldim. Bulgaristan dışında Garmin mükemmeldi, gitmek istediğimiz tüm yerlere hiçbir sıkıntı olmadan gittik. Yurtdışına gidişte navigasyon kesinlikle olmazsa olmazmış.

Yeşil sigorta, ruhsat, ehliyet ve pasaport çıkışlarda hiçbir sorun yaşamadık.

Araç kullanmak, Slovenya ve sonrası yol kalitesi mükemmel ötesi, bilgilendirme müthiş. Kurallara uygun olarak araç kullanıldığı sürece, araç kullanmak çok kolay, manzara öylesine güzel ki, hayatımın en kolay ve güzel yolculuğunu yaptım. Bir tane trafik polisi ile muhatap olmadım. Gördüm mü hatırlamıyorum.

Vinyet geçerli ülkelerde Vinyet satışı yapılan yerler tabelalarla belirtiliyor. Sınırda veya hemen önce veya sonra benzin istasyonlarında, kaçırmak mümkün değil. Her ülke vinyetinde nereye yapıştırılacağı arkasında belirtiliyor. Her ülkede yapıştırılan yer farklı, hiç not almaya gerek yok.

Bulgaristan dışında diğer ülkelerin tamamında benzini kendiniz dolduruyor, ücreti sonra ödeniyor. Pompalar farklı olduğu için depo çeyrek depoya yaklaşınca 50 EUR benzin dolduruyordum. Tüm benzin ödemelerimi kredi kartı ile yaptım. Bankadan kredi kartını aldığım dönemde düzenlediğim sözleşmede yurtdışı harcamalarımı EUR olarak ödemek istiyorum seceneğini seçtiğim için ödemelerimi EUR cinsinden yaptım. Böylece EUR harcamalarımı EUR olarak ödedim, diğer ülkelerin para birimleri ise çok makul parite ile EUR’a dönüştürülüyor. EUR geçerli olmayan ülkelerde EUR’u o ülkenin para birimine dönüştürüp, yerel para ile benzin almak bence daha pahalıya geliyor. Kredi kardı ödemesinde dönüşüm kuru daha uygun.

Meskun mahallere hız tabelası yok ise hız limiti 50 km, genelde radar var ve hız uyarı tabelaları ile 20 km.ye kadar düşebiliyor. Buralarda navigasyon hız limiti bilgileri çok önemli.

Campercontact. Müthiş ötesi bir motokaravan kamping proğramı. Gitmeden önce İpad ve Cep telefonuma yükledim. Kalacağım yerlerin tamamına yakınını oradan seçtim, koordinatlarla kamping alanlarını elimle koymuş gibi buldum. Almanya ve Fransa da motokaravan ile konaklama çok kolay, köylerde bile kalınabilecek yerler var, 15 -20 km mesafede mutlaka atık boşaltabileceğin, su alabileceğin ve makul ücretli, hatta ücretsiz karavanparklar var. Kasetli tuvaleti boşaltmak çok basit. Motokaravan yaptırmadan karavancılar kasetli tuvalet mi, yat tipi tuvalet mi diye tartışıyorlardı. Bana kasetli tuvalet çok daha mantıklı gelmişti ve iyi ki kasetli yaptırmışım. Bu gezimde iki ayrı yerde karavan fuarını gezme şansım oldu. Bu fuarlarda ve konakladığım yerlerdeki tüm karavan ve motokaravanlarda kasetli tuvalet vardı.

Bulgaristan’a girişte gümrüğe tabi eşyam olup olmadığı soruldu, diğer yerlerde bu soru dahi sorulmadı. Bulgaristan, Sırbistan ve Hırvatistan girişlerinde karavanın içi bir üçüncü kişi var mı diye kontrol edildi. Kişisel eşya ve gıdalar hiçbir yerde sorun olmadı. Bir sucuk ve 200 gr pastırma yol içindi. Peynir ve zeytin az geldi. Almanya’daki Türk marketlerde dahi damak zevkimize göre peynir ve zeytin bulamadık. Gezimizin en büyük keyfi, gezimiz sonlarına doğru biraz eksik kaldı. Bundan sonra yanıma daha fazla peynir ve zeytin alacağım.

Geriye dönüp baktığımızda kurallara uyulduğu sürece çok keyifli bir tatilin çok da kolay yapılabileceğini gördük. Çok keyif aldığımız,  Rothenburg O.B. Tauber’de son gününü yakaladığımız festivalde orta cağı yaşadığımız, trafik ışıksız kavşaklarda kurallara uyulduğu ve saygılı olunduğu sürece trafiğin daha rahat aktığını, Fransız köyünde masanın üstündeki üzüm torbasından ücretini oradaki kumbaraya atarak aldığımız üzümleri, Almanya da bal kabaklarının benzer şekilde satılmasını, köylerde bile çöplerin ayrı ayrı dönüşüm kutularına atıldığını, çatılardaki güneş panelleri yanında güneş panel tarlalarını, tarihin ve geçmişin nasıl korunabileceğini gördük ve yaşadık.

Belgrad(2), Zagrep, Ljubjana, Bled(3), Salzburg(2), Chimsee, Münih, Sulzemoos(2), Friedberg, Augsburg, Donauwörth(2), Nördlingen, Dinkelsbühl, Rothenburg O.B. Tauber(2), Lauda, Wertheim, Würzburg(4), Eberbach, Heidelberg(2), Karlsruhe, Baden Baden(2), Strasbourg(2), Selastat, Kayserberg, Colmar, Eguesheim, Friburg(2), Konstanz(2), Lindau, Füssen, Schwangau, Perting, Landsberg am lech, Chemmse, Zagrep ve Belgrad konaklamalı gezimizin yol hikayesi burada.

Çok güzel, romantik bir gezi oldu.

İşte hedef rotamız Romantik Yol.

Romantik yol, Romantic Road, Romantische StaraBe
Romantik yol, Romantic Road, Romantische StaraBe

YOLCULUK BAŞLIYOR.

Yola erken çıkmak için geceyi Edirne’de geçireceğiz. Yola çıkıyoruz, Aracımızın km. 102.000 km. de. Saat 15,00 yolculuk başladı.

Edirne, Selimiye Camii
Edirne, Selimiye Camii

Akşama doğru Edirne’ye geliyoruz, çevre gezisi sonrası yemek, tabi ki ciğersiz olmaz.

Edirne ciğeri
Edirne ciğeri

Geceyi Edirne’de Selimiye Cami Otoparkında (24 saat açık, koordinat 41.678819, 26.558223) geçirdik ve sabah 5’da Kapıkuleye hareket ettik. Yol biraz yoğun ve Kapıkuleye geldiğimizde araç yoğunluğu daha da artıyor. Yeşil sigortayı iki aylık olarak İstanbul da yaptırdım. Yurtdışı çıkış harcını da yatırdım. Ehliyeti değiştirdiğim için ayrıca uluslararası ehliyete gerek yok. Tüm evraklar tamam olduğu için ilave bir işlem yapmam gerekmeyecek. Gurbetçiler de yoğun bir şekilde dönüş yolunda. İki saate yakın bekliyoruz. Önce Pasaport kontrolü yapıldı. Daha sonra Ruhsat verileri işlendi ve Yeşil Sigorta ve araç kontrolü sonrası saat 7,15’de sınırdan geçiyoruz.

BULGARİSTAN YOLCULUĞU :

Önce dezenfekte havuzundan geçiyoruz. Hoş geldin komşi, 3 EUR. Para almak için çok ilkel bir yöntem.

Bulgaristan sınırında işlemler çok yavaş ilerliyor, adeta duruyor. Araçlar kornaya basarak protesto ediyorlar. Benzer evrak kontrolü sonrası saat 9,30 sınırı geçiyoruz.

Bulgaristan’da Vinyet adı verilen pul sistemi tüm araçlar için zorunludur. Seyahat edilecek süreye göre, haftalık, aylık veya yıllık vinyet (pul) satın alınarak, araç ön camına yapıştırılması zorunludur. Daha önceki yorumlar doğrultusunda hemen sınırda değil, sınırdan sonraki ilk OMV veya Shel istasyonundan vinyet alacağım. Sınırdan ayrıldık istasyon yok, huzursuz oluyorum ve nihayet yaklaşık 20 km. sonra ilk OMV istasyonu. (koordinat 41.812342, 26.161507) kredi kartı ile vinyet alıyorum. Bir haftalık vinyet (8 kişiden az yolcu kapasiteli taşıtlar (otomobil vs.) için 15 leva.

Mazot, depoyu dolduruyorum. 47,98 litre mazot 107 leva tutuyor. 1 litresi 2,23 leva. Ödemeyi kredi kartı ile yapıyorum ve 52,92 EUR, litresi 1,103 EUR. Biraz ileride Shell istasyonu var. Vinyeti buradan da alabiliyoruz. Vinyet almak için çok acele ettim, gecikince de huzursuz oldum. Bulgaristan’dan çıkana kadar da kimse sormadı.

Sofya yolu
Sofya yolu

Sofya’ya kadar yeni yapılan yoldan gittik, güzeldi. Yol öylesine yeni ki navigasyon cihazında yollar görünmüyor. Kesinlikle Sofya tabelasını takip etmeli, navigasyonu dinlerseniz sizi eski bozuk yollardan Sofya’ya götürür.

Garmin navigasyon 5.400 km.lık yol boyunca Bulgaristan’da hem gidiş hem de dönüş de resmen çuvalladı.  Yeni açılan otoyollar haritada görünmüyor. Bulgaristan dışındaki yerlerde ise tam not aldı.

Bulgaristan’da durmadan yola devam edeceğiz. Daha önceki araştırmalarımda Sofya çevre yollarının sorunlu olduğu belirtiliyordu. Özellikle dönüş yolunda yeni açılan otobandan gidilmesi öneriliyor, bilgilendirme tabelalarının yetersizliği nedeniyle girişin kaçırılmaması çok önem taşıyordu.

Gidiş yolunda Sofya içine girmeden çevre yolu üzerinden Kalotina sınır kapısından Belgrad’a gidiyoruz. Tüm dikkatimiz Garmin de. Sofya yoludaki çevre yoluna giriş noktası en önemli nokta. 42.63263 23.45309 koordinatında tabelada “KALOİNA” yolu için sağa dönüş veriyor. Biraz ileride sağa dönüşte Kalotina 84 km tabelasını görüyoruz. Bu yol gidişe göre Sofyanın sağındaki çevre yoluna gidiyor. Garmin amca da ses yok, klavuzumuz o, onu dinliyor ve yola devam ediyorum. Hemen ilerideki köprünün altında Garmin amca “PERNİK”e doğru sağdan sürünüz diye uyardı ve “BLAGOEVGRAD” tabelasını da görünce rahatladık. Ne de olsa klavuzumuz Garmin, yolumuz da Belgrad. Şimdi Sofyanın sol çevre yolundan gidiyorduk.

Bunun gezide yaptığımız en büyük hatamız olduğunu dar ve bozuk yola girdiğimizde anlayacaktık.

-Yol şu ana kadar gördüğüm en kötü ve dar yoldu.(Videoları yakında ilave edeceğim)

-“BLAGOEVGRAD” diye görünce sevidiğimiz yerin Belgrad değil, Soyya’nın güneyinde yer alan ve yolumuza göre ters yerde kalan Yukarı Cuma iline bağlı bir şehir olduğunu sonradan öğrendim.

Garmin amcanın tarifine göre gidiyorduk. Gidiş ve gelişli birer şeritli ve bozuk olan bu yol çevre yolu olamaz diye düşünüyorduk. Google haritalar, Yandex ve Maps Me den konumumuzu bulup, nereye doğru gittiğimizi öğrenmek istiyorduk. İnternet bağlantısı kuruladığı için Google haritalar ve Yandex çalışmıyordu. Bulgaristan’ı transit geçeceğim için Maps Me’ye Bulgaristan haritanı indirmemiştim. Gözümüz kapalı yol alıyorduk. Yolun yoğun ve yabancı plakalı araçların çokluğu da bizi rahatlatıyordu. Çevre yolunda olmamız gerekiyordu. İnternet bağlatısını sağladığımızda çevre yolunda olduğumuzu anlayınca biraz rahatlamış ve şaşırmıştık.

Ufak bir hata, navigasyonun azizliği bizi bozuk diğer çevre yoluna yönlendirdi ve 40 dakika stresli bir yolculuk sonu çevre yolundan Belgrad yoluna girdik.

Çevre yolu çıkından Kalotina sınır kapısına kadar yol gidiş ve geliş, yolun yarısından sonra yol tek gidiş ve gelişe düşüyor. Bu yoldaki en büyük sorun yine bilgilendirme eksikliği. Navigasyon bazı bölgelerde hız sınırını 50 km gösteriyor. Arabalar beni solluyor. Yol tek gidiş ve gelişe düşmesine karşın asfalt düzgün, yol yeşillik ve güzeldi. Sınırda ciddi bir araç yoğunluğu vardı. 70 dakikalık bekleme sonrası kontrol noktasına girebildik.

Bulgaristan’da yol denetimlerinde seyir halindeki araçları takip ve kontrol amaçlı durdurma yetkisi sadece tavanında sabit polis ışığı bulunan resmi polis araçlarına aittir. Bu araçların üzerinde ayrıca polis olduğunu işaret edecek yazı ve araç numarası bulunmaktadır. Bu araçların dışındaki araçların seyir halindeki araçları durdurma yetkisi yoktur.

Bulgaristan’da yabancılara karşı işlenen suçlar ve arzu edilmeyen olaylarla ilgili olarak 24 saat açık bulunan, 112 veya 166 no.lar ücretsiz aranabilir. 112’de Türkçe hizmet verilmektedir.

Bulgaristan çıkışında görevlinin “komşu ruhsat ve pasaport” demesi güzeldi. Saat 15,30 . İşlemler 3 dakika sürdü, pasaport ve ruhsat kontrol edildi, karavanın içine bakıldı ve Bulgaristan’dan çıkıyoruz. Sınır kapısı Kalotina koordinatı  42.99704 22.83603. Bulgaristan’ı dolambaçlı ve kötü çevre yolu dahil 6 saatte geçtik. Aracımızın ibresi 102.615 km. gösteriyor.

SIRBİSTAN YOLCULUĞU :

Hedefimiz Belgrad, bu gece karavanparkda kalacağız. Yollar güzel, etraf yeşil, Sapanca’ya benzetiyoruz. Niş’e dogru gidiyoruz, km 102.762 gösterdiğinde 43,40 litre mazot alıyorum. mazotun litresi 150 Dinar, toplam 6.505 dinar tutuyor, ödemeyi kredi kartı ile yapıyorum (44,12 EUR, litre fiyatı 1,017 EUR).

Sırbistan’da farların 24 saat açık tutulması, ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri takılması zorunludur.

Araçlarda ilk yardım çantası, üçgen reflektör, çekme halatı ve yedek far ampulü ile reflektörlü yelek bulundurulması zorunludur.

Otoyollarda durulması ve araçtan inilmesi kesin olarak yasaktır. Araçtan inilmesi gereken durumlarda reflektörlü yelek giyilmesi gerekmektedir.

Hız sınırı, mesken mahalde 50, tali yollarda 80, otoyollarda ise 120 km/h’dir.

Trafik ekiplerinin otoyollarda sivil araçlarla kontrol yapması mümkündür. Bu araçlar radar ve kamera sistemiyle donatılmıştır.

Sivil araçlarda görev yapan polis memurları yolda seyreden araçları durdurmak istediklerinde, şüpheli aracın önüne geçerek ve ekip aracının arka kısmında bulunan LED ekrandan yazılı olarak, Sırpça, İngilizce ve Almanca “Takip Et, Polis veya Dur” gibi ihtarlarda bulunacaklardır.

Böyle bir durumda sürücülerin önlerinde seyreden polis ekibinin ihtarına riayet ederek, en uygun yerde durmaları gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın sözkonusu sivil aracın polis ekibi olduğundan tereddüt etmeleri halinde ise, ihtarı anladıklarını göstermek maksadıyla 4’lü sinyal yakmaları ve güvenli olduğunu düşündükleri (benzin istasyonu gibi) en yakın noktada önde seyreden polis ekibinin sürücünün duracağını anlayacağı şekilde işaret verdikten sonra durmaları gerekmektedir.

Sırbistan da otoyollar ücretli. Bizdeki eski sitem gibi, girişte fiş alınıyor, çıkışda ödemeyi Dinar veya EUR olarak yapabiliyorsunuz. Belgrad’a yaklaşıyoruz, otoyol ücreti olarak 9 EUR ödedik.

Hedefimiz konaklama yapacağımız Camping Club Serbia. (Koorninat 44,81760  20,50353) Ücteti 10 EUR ve su, atık su, elektrik ve internet ücretsiz. Şehir merkezine yakın ve çok yakında otobüs durağı var, merkeze 35 no.lu otobüs ile gidiliyor. Sahibi çok ilgili ve güleryüzlü biri. Eğer Belgrad konaklamanız olacaksa giriş sınırında bir miktar parayı Dinar’a çevirmek gerekiyor (Merkezde 1 EUR 124 Dinar olarak bozdurduk). Otobüste bileti şöförden Dinar ile alıyorsunuz. Dinlenmek için uğramıştık, Belgrad hoşumuza gidince iki gece konakladık.

Sabah 08,45’de yola çıktık, ana yola bağlandıktan sonra tekrar otoyola girdik ve sınırdan önce otoyol ücreti olarak 4,5 EUR ödedik. İbre 103.067 km. gösterdiğinde saat 10,30 da Batrovci/Bajakova sınır kapsına geldik. Biraz yoğunluk var, yalnızca pasaport kontrolü yapıldı ve saat 11,25 ‘de gümrükten çıkıyoruz.

Hırvatistan girişinde de pasaport kontrolü sonucu saat 11,42 giriş yapıyoruz.

HIRVATİSTAN YOLCULUĞU :

Sınırda döviz bürosu göremedik, hedef Zagrep karavanpark. Yol çok güzel, sınırdan kısa bir süre sonra hız düşmeye başlıyor, otoyol gişelerine geliyoruz. (Koordinat 45.04694 19.02400), bizdeki eski sistem gibi fişimizi alıyoruz ve bariyer açılıyor. Otoyol iki şeritli ve çok güzel, trafik yoğunluğu normal.

Hırvat trafik yasalarına göre, araçlarda, ilk yardım çantası, Üçgen flaşör, uyarı yeleği, yangın söndürme cihazı, çekme halatı ve araç için yedek ampul bulunması mecburidir.

Depo azaldı, km 103.198 gösterdiğinde INA benzin istasyonundan 40,69 litre mazot alıyorum. Mazotun litresi 8,11 kuna, toplam 330 kuna tutuyor, ödemeyi kredi kartı ile yapıyorum (55,97 EUR, litre fiyatı 1,351 EUR). Bu yolculuğum boyunca en pahalı mazotu buradan almış oluyorum.

Otoyol, gişelere geliyoruz, saat 15’e geliyor, gişelerce çok yoğunluk yok. Beş dakika sonra ödeme noktasındayız. (Koordinat 45.75430 16.27459)  Gişelerden sonra yaklaşık 247 km. yol yaptık. Otoyol ücretini kona veya EUR ile yapabiliyorsunuz. Önümüzdeki otomobil 7.69 EUR ödedi, fiyat makul ancak biz ikinci sınıf aracız, bizim ücretimiz 24,80 EUR, biraz yüksek.

Zagrep konaklamamız için otoyoldan çevre yoluna bağlanıyoruz. Karavanpark ulaşımı rahat. (Koordinat 45.78200 15.97775). Campeggio Camper Zagreb, girişinde bariyer var, etrafta kimse yok, bir tümsek ve burada durunuz diye bir uyarı. Duruyoruz, bariyer açılıyor, etrafı tellerle çevrili, araç yerleri çizgilerle ayrılmış, uygun bir yere park ediyoruz. Saat 15,33. İlk önceliğimiz ücreti ödemek, açıklamaları okuyoruz, saatlik ücret uygulaması var, 24 saat 150 kuna, sorun ödeme kuna ile yapılabiliyor, kredi kartı kabul edilmiyor. Elektrik dahil tüm hizmetler ücrete dahil.

Gezmek ve para bozdurmak için merkeze gideceğiz. Yakında otobüs durağı var 166, 219, 220, 221, 229, 234 ve 268 no.lu otobüsler merkeze gidiyor. Merkez yürüyerek 2.9 km. ortam güzel, gezerek merkeze gidiyoruz. Merkez istasyonda 1 EUR 7,42’den kuna bozduruyoruz.

Hava çok güzel, merkezde açık hava konseri var, güzel bir şehir.

Yanımızda kunamız var. Otobüs ile dönüyoruz, bilet şoförden kuna ile alınıyor. Konaklama ücretimizi ödeyeceğiz, Ödeme makinaya yapılıyor. İngilizce açıklamaları okuyoruz, dili İngilizce seçiyoruz, araç plakamızı giriyoruz, kalış süremizi seçiyoruz, parayı yerleştirin seçeneği çıkıyor, iyi güzel de para nereye yerleşecek. Karavanparkta ücretsiz wifi var, Google çeviriden çeviri yapıyoruz, işin içinden çıkamıyoruz, yabancı dilimiz yetersiz diye düşünüyor, tüm açıklamaları oğluma WhatsApp ile gönderiyorum. Uzman çevirisi geliyor, bizim yaptığımız ve anladığımız açıklamadan farklı bir şey yok. Tekrar makinayı detaylı incelemeye alıyor ve makinanın sağ en alt köşesinde, eğilerek yalnızca bir kağıt paranın girebileceği yeri görünce zafer kazanmış komutan gibi seviniyoruz. Ödememizi yapıyor, fişimizi alıyoruz. Fişimizde, saat kaçta giriş yaptığımız, ödeme ve çıkış yapmamız gereken saatler yazıyor. Girişte beklediğimiz sırada plaka okuma sistemi ile giriş bilgilerimiz sisteme alınmış.

Sabah, genelde toplu çıkış zamanı oluyor, atık boşaltımı ve su almak için sıraya giriyoruz. Önümüzde iki karavan var. Çok güzel ve bağımsız hizmet alanı oluşturulmuş. Ünitenin bir tarafına kasetli tuvalet boşaltma yeri ve temizleme musluğu, diğer karşı tarafına hortumlu temiz su musluğu var. Atık su yerde ızgaralı kısma boşaltılıyor. İşlemler 10 dakikadan kısa sürüyor. Çok temiz bir sistem.

Çıkış noktasına gidiyoruz, plaka okuma sistemi ile bariyer açılıyor, saat 9,40. Şehir merkezine girmeden çevre yoluna giriyoruz.

Kısa bir süre sonra sınıra geldiğimizi düşünüyoruz. Saat 9,50, biraz araç yoğunluğu var. Otoyola gişelerden giriş yapmamamıza rağmen burasının otoyol gişesi olduğunu görüyoruz. Saat 10,11(Koordinat 45.83916 15.70509) 8 kuna otoyol ücreti.

Bir km sonrası sınır. Saat 10,14 araç yoğunluğu var. Yalnız pasaport kontrolü ile saat 10, 30’da Slovenya girişini yapıyoruz.

SLOVENYA YOLCULUĞU :

Giriş yapar yapmaz “VİNJETA” tabelasını görünce vinyet almak için satış noktasına geliyoruz. Satış minibüs içinden yapılıyor. Daha önceden aldığım notlarda bir haftalık zorunlu otoyol pulu (vinyet) bedeli karavanlar için 15 EUR. Karavanı satış noktasının önüne çekiyorum, yanımda ruhsat da var. Karavanımı göstererek vinyet talep ediyorum. Bir haftalık vinyet için 2B pulunu veriyor ve 30 EUR talep ediyor. Seçenek yok, 30 EUR ödedim. Vinyeti pulun arkasında gösterildiği gibi ön camın orta üst bölümü veya sağ alt ve üst bölüme yapıştırıyorsunuz. Yol boyunca tüm benzin istasyonlarında vinyet satışı yapılıyor ve ülkeden çıkış noktasına kadar da kimse pulu kontrol etmedi.

Dönüş yolunda Avusturya ya girmeden önce AGİP bezin istasyonundan (47.827928, 12.589321) Avusturya vinyeti almak istediğimde görevli Slovenya vinyeti de isteyip istemediğimi sordu, Slovenya vinyetini buradan 15 EUR bedelle satın aldım ve satıcı bana 2A pulu verdi. Aracımın karavan olduğunu ifade ettiğimde bana resimli fiyat kataloğunu gösterdi.

Bir haftalık vinyet ücreti binek araçlar ve karavanlar için 15 EUR, buna karşılık ön dingil üzerinden araç yüksekliği 1.30 m veya daha fazla olan ve azami ağırlığı 3500 kg’dan fazla olmayan araçlar (minibüs) için 30 EUR olduğunu öğrenmiş oldum. Ülkeye girişte satış görevlisi yoğundu ve benim Camper motokaravanımı, minibüse benzettiğinden iki katı fiyat ödediğim anlaşıldı. Bundan sonraki gezilerimde vinyetleri kesinlikle uluslararası benzin istasyonlarından satın alacağım.

Slovenya’da hız sınırı meskûn mahallerde 50, şehirlerarası yollarda 90, karayolunda 100, otoyolda 130 km.dir.

Slovenya’da birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, şehir içinde ve şehir dışında, gündüz ve gece far yakma zorunluluğu bulunmaktadır.

Otoyol genelde iki şerit,  bazı bölümlerde üç şeride çıkıyor, Avrupa’ya girdiğimizi hissediyoruz, yol kalitesi süper. Yollar yeşil, manzara muhteşem. Tablo gibi köylerin arasında yol alıyoruz, Ağustos ayı ve hava sıcaklığı 18 derece.

Slovenya Benzin İstasyonu Karavan Hizmeti
Slovenya Benzin İstasyonu Karavan Hizmeti

Otoyolda giderken benzin istasyonu bilgisi ile birlikte park alanında karavan boşaltım noktası işareti dikkatimizi çekiyor. Motokaravanımızın ihtiyacı olmamasına rağmen “PETROL” benzin istasyonuna (45.94777 14.77061) giriyoruz.

Karavanlar için ayrılan park alanında büyük bir bidon büyüklüğüne yakın ünitenin en alt bölümünde atık su boşaltma yeri, orta bölümde kasetli tuvalet boşaltma yeri, orta üst bölümde elektrik fiş giriş noktaları, en üst noktalarda temiz su muslukları, müthiş bir tasarım. Başka ilginç olan nokta ise bu hizmetlerin tamamının ücretsiz olması. Ülkemizde camping alanlarında bile bulamadığımız böyle bir hizmet bizi şaşırtıyor.

Ülkemizdeki benzin istasyonlarında da böyle hizmeti ücreti karşılığı bekliyoruz. Bakalım ilk önce hangi firma bu hizmeti yapacak. Bu hizmeti yapacak firmanın istasyonlarına bu sayfalarda mutlulukla yer vereceğim.

Saat 13, keyifli bir yolculuk sonrası bu gece konaklayacağımız Ljublyana merkezine yakın karışık otoparka geliyoruz. (Koordinat 46.05761 14.51877) Gecelik konaklama ücreti 10 EUR.  Merkeze 15 dakikalık bir yürüyüş sonrası ulaşıyoruz. Küçük ama çok şirin ve sevimli bir şehir Ljublyana. Güzel bir akşam ve gece sonrası sabah 11,15 tekrar yoldayız. Hedefimiz fotoğrafları ile büyülendiğimiz Bled Gölü.

Bled yol ayrımına giriyoruz. İleride Lidl mağazası var (46.36692 14.15842). Saat 12.20, alışveriş molası veriyoruz. Aldi ve Lidl marketleri bu yolculuğumuzun vazgeçilmezleri oldular. Saat 13, özellikle su ve yiyecek ihtiyaçlarımız sonrası tekrar yoldayız.

Saat 13,13 göl karşımızda, vakit erken önce göl kenarında bit tur atıp, sonra park yerine dönmeyi düşünüyoruz. Göl bizi büyülüyor. Merkezin karşı uçunda, göle yakın Bled Camping’i görünce proğramı değiştiriyoruz. Bu gece Camping’de kalacağız (46.36158 14.08133). Camping süper, karavanlar için ayrılan yerler geniş ve tüm hizmetler mevcut, İçme suyu için ayrılan musluktan buz gibi su içiyoruz. Gecelik ücret 33,88 EUR. Vadide ve ormanların içinde Camping, masalımsı göl, müthiş huzur verici bir ortam. Saat 12’den önce çıkış yapmamız gerekiyor, atık suyumuzu boşaltıp, temiz su alacağız. Kampın giriş noktasında bulunan bu alan biraz yoğun, bekliyoruz. Sıra bize geldiğinde atık su boşaltma noktasına yaklaşıyorum. Bu sırada temiz su alacağım. SÜPRİZ. Musluk geniş vidalı ağızlıklı, bende mevcut olan ağızlık ufak geliyor, muslukla boğuşurken, sıra bekleyen motokaravancı kendi ağızlığını veriyor ve depomu dolduruyorum. Acil musluk adaptörü almam lazım.

Saat 12’ye yaklaşırken Campingden ayrılıp, merkeze 10 dakika yürüyüş mesafesinde bulunan ücretsiz park yerine gidiyoruz (dönüş  yolunda da burada konaklamak için uğradığımızda park alanının kapalı olduğunu ve inşaat çalışması olduğunu gördük. Bu park yerini Campercontack proğramından bulmuştum, şimdi görünmüyor, bu nedenle koordinat bilgisi vermiyorum).

Gezilecek çok yerimiz ve yolumuz var, buradan ayrılamıyoruz, park yerinde de iki gece konakladıktan sonra yola devam ediyoruz. Saat 9,40.

Sınıra geldiğimizi düşünürken, gişelerden (46.44932 13.99788) 7,20 EUR tünel ücreti ödüyoruz. Biraz sonra 7.864 m. uzunluğundaki Karavanke tüneline giriyoruz. Tünel bir gidiş ve geliş, araç yoğunluğu fazla değil. Hız sınırı 80 km. ve önünüzdeki araç ile 150 m. mesafe olması gerekiyor.

Tüneli geçiyoruz sınır. Slovenya bölümünde görevli yok, Avusturya sınırı, yoğunluk yok, pasaport kontrolü bir dakika sürüyor ve Avusturya (46.53029 14.03139).

AVUSTURYA YOLCULUĞU :

Avusturya otoyolundan gidiyoruz, saat 10,45. Çift şeritli, güzel bir yol, her taraf yeşile bürünmüş,  Sınırı geçtik, sınırda vinyet satışı yoktu ve henüz almadık, vinyeti almadığım için eskisi gibi huzursuz olmuyorum, biliyorum ki ilk benzin istasyonundan alabilirim.

Salzburg yolu

Sınırdan yaklaşık 72 km. sonra ilk benzin istasyonu tabelasını görüyorum. Buraya kadar üç tünelden geçtik ve her taraf yeşil, benzin istasyonu yoldan bir hayli içeride, çok ilginç.

OVM benzin istastonu (46.91978 13.57915), bir haftalık vinyet (Vignette) 8,80 EUR, ön cama yapıştırıyoruz.

Depo azaldı, 44,68 litre mazot alıyorum. Mazotun litresi 1,299 EUR, ödemeyi kredi kartı ile yapıyorum. Güzel ve büyük bir istasyon, mola için uygun bir yer.

Salzburg yolundan

Hız sınırlaması otoyolda 130 km/s, devlet yolunda 100 km/s’tir. Meskûn bölgelerde bu sınırlama 30 km/s ve 50 km/s arasında değişmekte olup, trafik levhaları ile belirlenmiştir.

Araçta kişi sayısı kadar trafik yeleği bulundurulması zorunludur. Keza, ilk yardım malzemesi ve ikaz üçgeninin de araçta bulundurulması zorunludur.

Otoyollarda (Autobahn) ve duble yollarda (Autostrasse), ihtiyaç halinde “Kurtarma Koridoru” (Rettungsgasse) oluşturulması zorunludur. Bu yollarda trafiğin sıkıştığı hallerde, ambulans ve polis araçlarına yol verilmesi gerekmektedir. “Kurtarma Koridoru”, iki şeritli yollarda sol ve sağ şerit arasında; üç ve daha fazla şeritli yollarda en sol şerit ile buna komşu şerit arasında oluşturulur. İki şeritli yollarda, sağ şeritteki araçların emniyet şeridine geçmeleri gerekir. Koridor oluşturmayan veya bu koridoru kullanan araçlara 726 Avro’ya kadar ceza kesilmektedir. Şayet bu ihlallerden dolayı kurtarma araçlarının engellendiği tespit edilirse 72 ila 2.180 Avro arasında değişen ceza kesilmektedir.

Kısa bir mola sonrası yola devam, hedef bu gece konaklama yapacağımız Salzburg. İki tane kamping alana var, özelliklerini bilmiyorum, ikisi arasında çok mesafe yok. Birinin koordinatını girip yola çıkıyoruz.

Yollar çok güzel, çekme ve motokaravan sayılarında artış başladı. Toprak yok oldu, her yer yeşil ve bol tünel var. Saat 14.40 ilk kamping yerine geliyoruz, merkezin dışında, konumu hoşumuza gitmiyor, ikinci kamp alanına gidiyoruz. Saat 14,50 Camping Nord-Sam’a geldik, çok şirin bir yer (47.827291 13.062564). Gecelik konaklama bedeli 37 EUR. Salzburg ve kamping hoşumuza gidince burada iki gece konakladık. Yerleşim yerinde olmasına karşın, karavan park yerlerinin üç tarafı ağaç ve çalılarla çevrilerek bağımsız alan yaratılmış, orman içi gibi. Karavan hizmet noktası çok bağımsız, temiz su musluğunda sabit hortum var, problem yaşamıyoruz.

İki günlük güzel bir konaklama sonrası saat 11,35 kamp alanından ayrılıyoruz. Yol sakin ancak Almanya’da olduğumuzu anlıyoruz. Sınırı ne zaman geçtik, anlamadık. Daha sonraki video kayıtlarından Saat 11,57’de Shell benzin istasyonu geçtikten hemen sonra yolun sağında Avrupa Birliği tabelasının olduğunu görüyoruz (koordinat 47.768521 12.943231). Bunda sonra sınırlar yok, farklı bir ülkeye girdiğimizi tabelalardan anlayacağız.

ALMANYA YOLCULUĞU : 

 • CHIEMSEE

Sınırı geçtiğimizi fark etmedik. Daha sonraki video kayıtlarında Shell benzin istasyonundan hemen sonra Almanya’nın Bavyera Bölgesinde olduğumuzu gördük. Hedefimiz bu gece konaklama yapacağımız Chiemsee gölü kenarındaki karavanpark.

Yol çok güzel, yollarda özellikle çekme karavan sayısı artmaya başladı. Almanya karavancılar için çok güzel yer, alt yapı sorunu kesinlikle yok. Sağımızda Chiemsee gölü görünüyor. Göle sıfır dinlenme alanını görünce girmeye karar veriyoruz (koordinat 47.83355 12.40945).Çok sayıda gurbetçi park etmiş. Göle sıfır bir yer buluyoruz. Gölde yelkenliler ve martılar süzülüyor. Saat 12,30 manzara mükemmel, hedef noktamıza az kaldı. Yemek ve çay molası veriyoruz.

Chiemsee gölü martı ve yelkenli
Chiemsee gölü martı ve yelkenli
Chiemsee gölü martı ve ördek
Chiemsee gölü martı ve ördek
Chiemsee yemek molası
Chiemsee yemek molası
Çay molası

Karavanın yan camını açıp, uzanarak göl manzarasını seyrediyorum. Karavanla gezi çok güzelmiş.

Chiemsee dinlenme molası
Chiemsee dinlenme molası

Mola vermek ve dinlenmek için ana yol üstünde çok güzel bir yer.

Konaklama yapacağımız yer yakın ve yola çıkıyoruz. Saat 14,30 karavanparka geliyoruz (koordinat 47.83112 12.38523). Çok güzel bir yer, çok hoşumuza gidiyor. Otoyola yakın bir yer, dönüş yolunda da uğruyoruz.

ALMANYA YOLCULUĞU :

 • MÜNİH

Chiemsee karavanparktan ayrılıyoruz, saat 10,40. Bu bölge çok güzel, Münih uzak değil, gölün etrafında dolaşıyoruz.   Göle sıfır, çok güzel bir karavanpark alanına geliyoruz (koordinat 47.85409 12.36708). Girişte günlük bilet ücreti ödeniyor, günlük ücret 10 EUR. Saatlik park imkanı yok, girmiyoruz. Kamping alanının içini görmedik ancak, konumu çok güzel. Bir sonraki gezimde burada kalabilirim.

Münih’e doğru yola çıkmaya karar veriyoruz, saat 11,10 otoyola giriyoruz. Yeşilliklerin içinde, yoğun olmayan bir trafikte keyifli bir yolculuk yapıyoruz.

Hedefimiz bu geçe konaklama yapacağımız Allianz Arena  parkı. Münih Arena Stadı çevre yoluna bitişik, saat 12,22 hedef noktamıza geliyoruz. Münih – Busparking Allianz Arena  konaklama ücreti 15 EUR .  (Koordinat 48.221850 11.624720)

Münih Allianz Arena
Münih Allianz Arena

Günlerden Cumartesi günü, park alanına girdiğimizde bize girişe yakın boş bir bölgede yer gösterdiler. İhtiyacımız yoktu ancak, bu alanda elektrik yoktu, ileride motokaravanların bölgesinde yer talep ettiğimizde olumsuz yanıt aldık.

Park ettiğimiz bölge stadyum yaya girişinin arka tarafında olması nedeniyle metro istasyonuna yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabildik. Stad yaya girişinden metro uzaklığı 10 dakikadan fazla sürüyor. Fröttmaning metro istasyon girişinden günlük biletimizi alıp, biletimizi makineye okuttuktan sonra Münih Altstadt tarihi şehir merkezine ulaştık.

Tarihi şehir bölgesini, Parlamento binası ve Isar nehri kıyısını dolaştık. Münih gibi kalabalık bir şehrin içinden geçen nehir öylesine temiz ki, nehirde oluşan kumsalda güneşlenenler, yüzenler dikkat çekiciydi.

Saat 21 gibi geri döndüğümüzde Bayern Münih’in maçı olduğunu gördük. Müthiş bir atmosfer vardı, park alanı mahşer yeri gibi idi, parkın nerdeyse tamamı otobüslerle doluydu, bu nedenle buranın adı otobüs parkı olarak geçiyor.

Maç 22,45 gibi bitti, Münih galip geldi, yer gök inliyordu, park yerinin boşalması ve gürültünün sona ermesi gece yarısını buldu..

Sabah kahvaltı sonrası park yerinden ayrıldık. Hedefimiz Der Freistat.

ALMANYA YOLCULUĞU : DER FREİSTAAT

Arena parkında çıkıyoruz, saat 10,15. Hedef yaklaşık 32 km uzaklıktaki Der Freistaat. Romantik Yol rotamızın ilk noktası olacak Friedberg yolu üstünde, park ve karavan merkezi.

A8 otobanından gidiyoruz, yol üç şerit, çevre yeşil ve güzel. Günlerden Cumartesi, özellikle karşı şeritte çok sayıda çekme karavan dikkat çekiyor. Yol üstündeki park alanında karavanlar için boşaltma yeri var. Saat 10,40 Sulzemoos çıkışına geliyoruz ve otoyoldan ayrılıyoruz.

Yol ayrımından sonra sağa dönüğümüzde karavanları görmeye başlıyoruz. Yol üstündeki tabelalar karavan parkını gösteriyor. Der Freistaat ana tabelasında dört tane park alanı gösterilmiş. P1 v2 P2 alanları otomobiller, P3 alanı karavanlar için ayrılmış. P4 alanı karavan servis merkezi. P3 alanına geliyoruz, saat 10,45 (koordinat 48.28220 11.26120).

Der Freistaat P3
Der Freistaat P3

Park alanı ücretsiz. Kasetli WC boşaltım noktası park alanında, atıksu, temiz su(50 sent) alım noktası ise mağazaların bulunduğu alanda. Park alanı çok geniş, çok sayıda motokaravan ve çekme karavan var.

Burada karavan malzemeleri satan der freistaat http://www.derfreistaat.de/ mağazası var diye gelmiştik, mağaza bahçesine geldiğimizde karavanları gördüğümüzde şok oluyoruz. Hayatımda ilk defa bu kadar çok sayıda ve çeşit karavanı görüyorum. Fiyatlar daha da dikkat çekici, sami alkovenler 44 bin EUR. İlginç gelen tüm motokaravanların motorları “0” km. Benim gibi Camper motokaravanlar sami alkovenlerden daha pahalı ve 50 bin EUR.

Glucksmobil T630
Glucksmobil T630  48.390 EUR

Buradaki ve daha sonra gittiğim ve karavan fuarına denk geldiğim Erwin Hymer Word Wertheim’de gördüğüm çekme karavanlar ile motokaravanlar inanılmazdı. Bu iki merkezin de mutlaka görülmesi gerekir. Buraları gezen birinin karavancılığa başlamaması mümkün değil. Çekme karavanlar 15 bin EUR, motokaravanlar 40 bin EUR fiyattan başlıyor, motoru dahil her şey sıfır. Öylesine çok sayıda firma var. Bizde niye yok diye soruyorum? Biz niye sıfır km araç sahibi olabilmek için tüm vergilerin üstüne, fatura bedelinin üzerinden % 135 daha vergi ödüyoruz. Bu vergi yatta, uçakta yok. İkinci el süper motokaravanları 15 bin EUR.ya almak mümkün, darısı bizim karavan dostlarının başına.

Karavanların arasından çok zor ayrılarak mağazaya geliyoruz. Karavan ile ilgili her şeyi bulmak mümkün, bizde böyle bir merkezin olmaması büyük bir eksiklik.

Mağazada her şey var, vaktin nasıl geçtiği belli değil. Günlerden Cumartesi ve saat 16’ya yaklaşırken bir anons, mağaza kapanmak üzere, hoppala. Bu saatte mağaza kapanır mı, kasaya gidip ödemeyi kredi kartı ile yapıyorum. Neyse yarın gezeriz diye düşünüyorum, o da ne Pazar günü mağaza kapalı.

İstanbul her noktasında AVM var, haftanın her günü 10 – 22 arası, bazı bölümleri ise gece yarısına kadar açık. Almanya da Pazar gününün gerçekten tatil olduğunu daha sonra daha da net görecektim. Pazar herkes için tatil, insanlar ihtiyacını buna göre karşılıyor. Şehirlerde bir fırın, eğer o yer biraz turistik ise birkaç lokanta açık. Merkeze yakın, hatta içindeki parklar ailelerle dolu. Akşam yöreye göre saat 17 ve 18 her yer kapanıyor. Tek istisnası Türk lokantaları, her daim açık bulabilirsiniz.

Acemilik biraz zor, daha önce park ettiğim yerlerde gördüğüm tekerlek altı takozlar dikkatimi çekmişti, burada da 25,95 EUR’ya görünce alıyorum. Kullandıktan sonra bunun da bir karavan için vazgeçilmez olduğunu görüyorum. Özellikle eğimli alanda inanılmaz fark yaratıyor. Bu keyfi Lauda’ya kadar yaşıyorum. Rothenburg o.d.T.dan ayrılırken takozlarımızı unuttuğumuzu anlıyoruz. Lauda da konakladığımız alan da aksilik bu ya eğimli, zor uyuyoruz. Erwin Hymer Word Wertheim’de ilk işim bu takozlardan almak oluyor ve kamp yerinden ayrılırken mutlaka geriye bakmayı alışkanlık haline getiriyorum.

Aldığım güneşlik olmadı, dar geldi. Değiştirmememiz gerekecek, bu Pazartesine kadar buradayız demek. Pazar günü her yer kapalı, bölgede MC dışında başka bir şey yok, burada birkaç gün kalacakların yanında yeterli yiyecek bulundurmaları gerekiyor. Günümüzü ilk defa dinlenerek geçiriyoruz.

Pazar gecesi başlayan yağmur, Pazartesi günü de devam ediyor. Güneşliği iade ediyorum, ödemeyi kredi kartı ile yapmama karşın, iade nakit olarak yapıldı.

Hava yağmurlu olduğu için tüm motokaravanlar kapalı, içlerini gezemiyor, hevesimiz kursağımızda kalıyor.

Atalarımız ne demiş, bu günün işini yarına bırakma.

Bu satırları yazarken aklıma Malta Gozo adasındaki doğa harikası Azure Penceresi geldi, kendisini yaratan fırtına ve dalgalara dayanamayarak çökmüştü.

Onun için hayallerimizi ertelemeyelim, biz olsak da onlar orada olmayabilir.

YOL HİKAYEMİZ  ROMANTİK YOLCULUK BÖLÜMÜNDE DEVAM EDİYOR

FÜSSEN:        http://www.karavanlagezi.com/fussen/

Schwangau :  http://www.karavanlagezi.com/schwangau/

Peiting :          http://www.karavanlagezi.com/peiting/

Landsberg am Lech:   http://www.karavanlagezi.com/landsberg-am-lech/

Augsburg :  http://www.karavanlagezi.com/augsburg/

Donauwörth :  http://www.karavanlagezi.com/donauworth/

Nordlingen :  http://www.karavanlagezi.com/nordlingen/

Rothenburg : http://www.karavanlagezi.com/rothenburg-ob-der-tauber/

Würzburg : http://www.karavanlagezi.com/wurzburg/

ali tok

Yeni bir hayat.

YOLCULUK” için 17 yorum

 • Mart 27, 2017 tarihinde, saat 6:45 pm
  Permalink

  mükenmel bir gezi olmuş sizi tebrik ederim.ayrıca bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • Nisan 13, 2017 tarihinde, saat 12:56 pm
  Permalink

  Mükemmel bir gezi olmuş. Bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.
  Romantik yol anılarınızı da bekliyoruz.

  Yanıtla
  • Nisan 14, 2017 tarihinde, saat 9:38 pm
   Permalink

   Teşekkürler. Kullanılabilir bilgiler verebilmek için aldığım notlar ve çektiğim video, fotoğraflarda ciddi inceleme yapmam gerekiyor, bu süreci biraz uzatıyor. Haftaya Romantik Yol başlıyor.

   Yanıtla
 • Ocak 5, 2019 tarihinde, saat 8:15 pm
  Permalink

  Harika bir blog olmuş ellerinize sağlık. Hiç bitmesini istemeden okudum. Verdiğiniz yararlı bilgiler için çok çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • Eylül 14, 2019 tarihinde, saat 6:15 pm
  Permalink

  vinjet her ülke için ayrı ayrı almak mı gerekiyor

  Yanıtla
  • Ekim 24, 2019 tarihinde, saat 9:11 pm
   Permalink

   Avusturya ve Slovenya ülkeleri vinyetlerini birlikte almak mümkün, diğer ülkelerde ülke girişlerinde almak gerekli. Bulgaristan 2019 yılında e-vinyet uygulamasına geçti. Avrupa’ya giderken daha önceki yıllardaki gibi sınırı geçtikten sonra benzin istasyonunda bulunan makineden kredi kartı ile 15 Leva ödeyerek vinyet aldım. Dönüş yolunda da ayni şekilde hareket ettim, ancak vinyet makinesi yalnız sınır girişinde bulunuyormuş. Benzin istasyonunun yanında Vinyet satan yerler 1 Leva= 1 Eur hesabı ile vinyet satıyor. Yanınızda Leva yoksa ya sınıra kadar geri gideceksiniz ki bu pek mümkün değil. O zaman kuzu kuzu 8 Eur’dan daha az olan vinyet için benim gibi 15 Eur ödeyeceksiniz.

   Yanıtla
 • Ekim 15, 2019 tarihinde, saat 4:55 pm
  Permalink

  Hayalimde ki aktivite. Tebrik ederim ve paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • Aralık 26, 2020 tarihinde, saat 11:35 am
  Permalink

  2018 yılında karavanla yaptığımız romantik yol ve almanya gezisinde sizin değerli bilgilerinizden çok faydalanmıştık bu vesileyle tekrar teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Ocak 1, 2021 tarihinde, saat 6:50 pm
   Permalink

   Mükemmel bir yazı olmuş, keyifle okudum, teşekkürler.

   Yanıtla
  • Şubat 13, 2021 tarihinde, saat 1:14 pm
   Permalink

   Teşekkürler, bu sitenin en önemli amacı bu, bilgi paylaşınca güzel oluyor.

   Yanıtla
 • Ocak 14, 2021 tarihinde, saat 12:34 pm
  Permalink

  çok teşekkürler, çok güzel bir anlatım. emek dolu.

  sizce bu gezi bu tempoda çekme karavan ile olur muydu? motokaravanı parkta bırakıp bisikletle gezmek yerine, çekme karavanı bırakıp arabayla şehir gezmek cazip olsa da bu kadar sürede bu kadar şehir gezerken çekme karavanı tak çıkar eziyeti de cabası. ne derdiniz?

  Yanıtla
  • Şubat 13, 2021 tarihinde, saat 1:02 pm
   Permalink

   Kısa süreli konaklamalar motokaravan ile çok rahat, motokaravan parkları çok daha yaygın. Çekme karavan daha uzun süreli konaklamalar için uygun olabilir. Bu rotayı çekme karavan ile yapan Mustafa ve Ebru Yetim’in hikayeleri Gezenbilir sitesinde. Her karavancının mutlaka yapması gereken çok güzel bir rota.

   Yanıtla
 • Ocak 28, 2021 tarihinde, saat 4:06 pm
  Permalink

  Değerli Tecrübelerinizi paylaştığınız için Teşekkür ederim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!