KARAVANIMIZ

Bir hayaldi, karavan sahibi olabilmek. Hayalin peşinde gidersen, hayalin de gerçeğe dönüşür.

Nasıl bir karavan olacaktı? Çekme karavan mı, yoksa motokaravan mı? Her ikisin de diğerine göre üstünlükleri vardı. Benim hayalim kısa süreli konaklamalar, 2-3 ay sürecek gezilerdi. Çok özgür olmak istiyordum. Belki bir dağ başında, belki göl, nehir, deniz kenarında, belki de şehrin kalbinde kalacaktım. Tercihimi motokaravandan yana yaptım.

Peki şimdi de nasıl bir motokaravan; Camper veya alkovenli. Motokaravan yaşamımız eşim ile birlikte olacaktı, belki birkaç yıl sonra torunum bize eşlik edebilirdi. Hareket özgürlüğünü de dikkate aldığımda Camper öne çıkıyordu. Boyutu nasıl olacaktı? Burası işin belki de en zor kısmını oluşturdu.

Motokaravana dönüşecek aracın ÖTV muafiyeti için 5 yaşından büyük panelvan olması gerekiyor. Panelvanlar ise yük taşıma aracı olarak kullanılıyordu. 5 yaşını yeni doldurmuş, 100 bin km.yi geçmeyen, ağır yük görmemiş, hasarsız, uygun fiyatlı bir araç düşündüm. Bu isteklerime uygun aracı bulmam neredeyse bir yılımı aldı.

2011 model 98 bin km.de, bakımlı uzun kasa Mercedes Sprinter 315 bulunca, isteklerimi bu araca göre şekillendirecektim.

İşte satın aldığım panelven, 2011 model Mercedes Sprinter.

Araç işi tamamdı, motokaravana dönüşümü kim nasıl yapacaktı? Araştırmalarım sonucu Dolphin karavana karar kıldım. İmalat sürecimiz başladı.

Bir zaman hayaldi
Bir zaman hayaldi

Alt ve yan yalıtım ve döşemeler tamam, banyo bölümünün alt kısmı tek parça fiber.

 

Arka bölüm ve temiz su deposu.

Üretim sona geliyor. Banyo ve kasetli tuvalet.

Üretim sonuçlandı,  motokaravanımı teslim aldım.

 

Motokaravan standart donanıma 4 mevsim ve bağımsız yaşam koşulları için ilaveler yaptırdım.

 • 150 watt güneş panelini 300 watta yükselttik,
 • 100 amper yaşam aküsünü 200 ampere yükseltik,
 • Ortam ısıtma sistemi Eberspacher Webasto Dizel,
 • Su ısıtma sistemi Truma boiler B10,
 • Hareketli uydu sistemi ve TV,
 • Elektrikli otomatik basamak,
 • Gaz alarmı Selenoid valflı kesici,
 • Yatak bölümüne 70X50 Dometic cam,
 • Arka kapıya cam

Standart donanımda yer alan 110 lt waeco buzdolabı 12-24 volt düşük gibi geldi, ancak aynen bıraktık.

Karavanda tuvalet nasıl olacaktı veya olmalıydı? Karavancılar arasında en çok tartışılan konulardan biri. Bir grup kasetli tuvaleti, diğer bir grup yat tipi tuvaleti tercih ediyordu. Çok az bir kitle hiç olmamasını veya portatif tuvaleti tercih ediyordu. Yaptığım araştırmalarda kasetli tuvalet tercihi bana çok daha mantıklı geldi ve kasetli tuvalet yaptırdım.

Karavanımı teslim aldıktan sonra ilk işim ön camlara güvenlikli cam filmi, yan ve arka camlara güneş koruma amaçlı cam filmi kaplattım.

İşte karavanımızın içi.

 

 

 

 

2016 yılında ilk yurtdışı gezim Ağustos-Ekim döneminde 52 gün sürdü ve Almanya ağırlıklı 5.400 km. yol yaptım. Karavanımdan müthiş keyf aldım. Güneş panellerim tüm ihtiyacımı karşıladı, dışarıdan hiç elektrik almadım.

Arka camdan doğayı seyretmek çok güzel oluyor. İyi ki açtırmışım diye düşündüm.

Karavanım tente dışında full donanımlı oldu. 2016 yılında tente ihtiyacını hiç hissetmedim. Televizyonu ise neredeyse hiç kullanmadım. Genelde kısa sürekli konaklamalı gezi yapıyordum.

2017 yılı yurtdışı gezim 83 gün sürdü ve 10.500 km. yol yaptık. Hedef rotam Norveç kuzeyi Nordcapp olacaktı. Temmuz başlarında yola çıktım, Ağustos ortasında Norveç’teydim. Bize göre mevsimlerden yaz, çocuklarla görüşüyoruz, yanıyoruz, İstanbul böyle sıcak görmedi diyorlar. Biz ise orada resmen donuyoruz, dışarısı soğuk ve sürekli yağmur, iyi ki ortam ısıtıcımız var. Biz tenteyi hep yaz için düşünürdük, bu bölgede herkesin istisnasız tentesi var, yağmurun altında oturabiliyor, çamaşırlarını kurutuyorlardı. Tentenin ihtiyacını hissettik. Soğuk ve yağmurdan rotamızı Trondheim’den İsveç’e çevirdik.

Elektrik ihtiyacını hep dışarıdan karşıladık. 2016 yılında yanımda taşıdığım ve hiç kullanmadığım 40 m.lik uzatma kablosunu 2017 yılında yanıma almadım, belki lazım olur diye yanıma aldığım 10 m.lik uzatma kablosu yetersiz kalınca ilave kablo satın aldım.

2016 yılında keyifle manzara seyrettiğimiz arka camımızdan gelen aşırı soğuk nedeniyle arka bölümü 2 kat battaniye ile kapatınca rahat edebildik. İyi ki yanımda şarjlı matkap ve malzemelerim varmış.

İki yıl boyunca konakladığım Camping, Karavanpark veya karışık parklarda gördüğüm Motokaravan ve Çekme Karavanların istisnasız tamamında kasetli tuvaletin kullanıldığını gördüm, hemen hemen tüm tesisler yanlızca kasetli tuvaletlere göre dizayn edilmişti. Gezdiğim karavan fuarlarında da satılan araçlarda kasetli tuvalet bulunuyordu. Tercihimi iyi ki kasetli tuvaletten yana yapmışım, şu ana kadar hiçbir zorluk yaşamadım. Bence karavanın olmazsa olmazı tuvalet.

Bu iki farklı yılın bir birinden farklı tecrübesi sonucu karavanın tipinin ve özelliklerinin kişiye özdeş olması gerektiğini düşünüyorum. Donanımı ihtiyaç ve konfor olarak düşünmek gerekir. Her donanım ve ilavenin artı ve eksileri olacaktır. Bunun ağırlığına göre karar vermek doğru tercih olacaktır. Örneğin başlangıçta ufak olduğunu düşündüğümüz buzdolabımız bizim tüm ihtiyacımızı karşıladı, tabi ki evdeki gibi her şeyi doldurmadık. Küçük olması enerji tüketimimizin makul seviyede kalmasını sağladı, enerji de karavanın olmazsa olmazı.

Yaşam tarzımız, alışkanlıklarımız ihtiyaçlarımızı şekillendiriyor. İhtiyacın belirlenmesinde karavan hayatını 4 mevsim gibi düşünmek gerekiyor, bizim gibi yazın ortasında kışı yaşamak mümkün.

Bence karavanın olmazsa olmazları, kasetli tuvalet, güneş panelleri ve yaşam aküsü, banyo, su ısıtma sistemi, ortam ısıtması, gaz alarm sistemi. Tente, televizyon ve diğer donanımları her zaman ilave ettirmek mümkün. Sınırlı bütçe ile tercih söz konusu olunca ihtiyaç üst sırada olmalı.

 

 

ali tok

Yeni bir hayat.

KARAVANIMIZ” için 9 yorum

 • Temmuz 25, 2018 tarihinde, saat 11:03 pm
  Permalink

  Gerçekten taktire şayan. Bu benimde hayalim,,, En büyük korkum yurtdışında aracım bozulursa ne yapıcam? Hayat çok hızlı tadını çıkarmak gerek,,,

  Yanıtla
  • Temmuz 25, 2018 tarihinde, saat 11:29 pm
   Permalink

   Benim de en büyük korkun yurtdışında arıza olayı. Araç alırken 100 bin km altı olması, ağır yük görmemesini özellikle istedim. Araç olarak tercihim Mercedes oldu. Karavanı yaptırdığımda ilk işim aracı yetkili serviste tam bakıma almak oldu, sonraki yıllarda da gezi başlangıcı mutlaka yetkili servise bakıma sokuyorum. Riski olabildiğince minimum seviyeye çekmek gerekiyor. Çok şükür şu ana kadar kadar hiçbir sorun yaşamadım.
   Olumsuzluk olabilir düşüncesi, kişinin önüne kendi engel koymasıdır.
   Karavanlı hayat, tek kelime ile muhteşem, doğayı seven herkese öneririm.
   Önce hayal etmek gerekir, umarım hayaliniz en kısa sürede gerçekleşir, arzuladığınız karavan ile sağlıklı geziler dilerim.

   Yanıtla
 • Kasım 13, 2018 tarihinde, saat 11:22 am
  Permalink

  Karavan yalıtımı nasıl yeterli mi? Klima çok gerekli oluyor mu? Fan yeterli olur mu? İyi geziler.

  Yanıtla
  • Ocak 15, 2019 tarihinde, saat 1:18 pm
   Permalink

   Yazın sıcaklarda karavanın içine girdiğimde sıcak bunaltmıyor. Yalıtımın iyi olduğunu düşünüyorum. Fakat kış için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Camper tipi karavanlarda dış yüzey metal, soğuyu çok cabuk iletiyor, eğer camların tamamı da karavan camı değil ise webastoyu kapattığınız anda içersi soğuyor. Camper araçlar bahar ve yaz kullanımına uygun, kış için ben özel kış yalıtımı yapılmış, alkovenli veya yarı enteğre karavanı tercih ederim. 2017 Ağustos ayında Norveç’in ayazı, gece 2-3 derece sıcaklık, bizim hedef rotamızı değiştirmişti. 12 ay ve her türlü hava koşulları için ben özel yalıtımlı yarı enteğre karavanı tercih ederim.
   Aracımda klima yoktu, ilk işim klima takdırmak oldu, Sıcak bölgelerde bulunmadım ve fazla kullanmadım. Bence klima olmazsa olmazlardan değil, araç klimasını hareket halinde çalıştırabiliyorsun. Konaklamada kullanılabilecek klimalar sıcak havalarda iyi olur, herşey bütçe ile orantılı.
   Sıcak havalarda kullanmak üzere 12 volt ile çalışan fan aldım, çok gürültülü ve verimsizdi, daha sonra 220 volt ile çalışan fan aldım ve çok memnun kaldım. İhtiyaç olduğunda inventerı açıp kullanıyorum.
   İyi tatiller,

   Yanıtla
 • Haziran 14, 2019 tarihinde, saat 1:10 am
  Permalink

  yeni başlamayı düşünenlerin müracaat dokümanı gibi bilgiler ihtiva eden açıklamalarınız yol gösterişiniz karavan severler için bir şans sizin gibi deneyim kazanmış ve yaşam kalitesini iyileştirmiş kişilerin ortak yazdıkları bir yer olsa keşke …sizi kutluyorum iyi geceler

  Yanıtla
 • Mayıs 1, 2020 tarihinde, saat 7:18 pm
  Permalink

  Merhaba,
  Ben de bu pandemi sonrası karavan hayalimi biraz öne aldım ve eşim de artık tatil alışkanlıkları değişeceğini görünce ikna oldu ve araştırmaya başladım. Gerçekten çok faydali ve samimi bilgiler paylaşmışsınız, kendi adıma çok faydalı olduğunu söylemek istedim. Çok teşekkürler, selamlar…

  Yanıtla
 • Eylül 7, 2020 tarihinde, saat 11:21 am
  Permalink

  merhabalar ali bey,
  Çokgüzel bir karavanınız vardı,mercedes .
  Fiat dukato’ya geçmenize bir anlam veremedim.
  Sebebini yazarsanız memnun olurum . Sizi görerek mercedese karar vermiştim. Şimdi tereddütte kaldım,acaba yanlışmı kararverdim diye.

  Yanıtla
  • Şubat 13, 2021 tarihinde, saat 1:27 pm
   Permalink

   Karavan tercihimde birinci faktör düşük km ve temiz bir araç, sonra marka. Mercedes sürüş ve güvenlik konforu ile kesinlikle rakipsiz. Ayrıca her aracın kendine göre artıları yanında, eksileri de var, bence bu noktada önemli olan kişinin tercihleri, nasıl bir karavan tatili hedeflediği. İkinci ele bağlı olmak ve düşük km. araç bulmak neredeyse samanlıkta iğne aramayı kıskandırıyor, olanlarda da fiyatlar sıfıra yakın fiyatta. Bir yıldan fazla araç arayışım vardı ve birinci tercihim Mercedes olmasına karşın, 2015 model, ilk el 15 bin km. 17m3 araç bulunca hiç tereddüt etmeden aldım. Mercedes kesinlikle tartışmasız bir numara, dar ve uzun olması hem eksi, hem de artı, Ducato 17m3 çok ferah iç hacim sunuyor. Doğru karar vermişsiniz, keyifli geziler dilerim.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!