DONAUWÖRTH

Donauwörth, Tuna kıyılarına geliyoruz. Tuna Nehri’nin (Donau) Wörnitz nehri ile birleştiği noktadaki şehir Romantik Yolun (“Romantische Straße”) doğal güzergâhının bir parçasıdır.

Donauwörth, küçük ve şirin bir şehir. Romantik Yolun dinlenme molası verileceği güzel bir adres. Şehir küçük olduğu için yürüyerek gezmek keyifli, başlıca görülecek yerleri;

Reichstrasse: (İmparatorluk Sokağı) Donauwörth’ün güzel romantik yolu ev örnekleriyle dolu, Güney Almanya’nın en cazip caddelerinden biridir.

Şehir merkezi tarihi binalarla doludur – pek çoğu yenilenmiş veya restore edilmiştir.

Donauwörth Rathaus, Belediye binası 1236 yılından inşa edilmiştir. 1308 yılında yıpranmış kale Mangoldstein bloklarıyla genişletilmiştir. 14. yüzyılda bina iki kez yanmış, 16. yüzyılda üçüncü kat artmıştır. 1973/75 ve 1985/86 yıllarında belediye binası tamamen yenilenmiştir.

Tepenin en üstünde, Haçlı Seferleri sırasında edinilen orijinal haç olduğu iddia edilen bir eserin bulunduğu 11. yüzyılda inşa edilen Kutsal Haç Manastırı yer alır.

Üç gözlü bir Gotik tuğla salon kilisesi olan Liebfrauenmünster, Reichsstraße’nin en yüksek noktasında yer alır ve 1444 ile 1467 arasında inşa edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasındaki bombardımanlardan ağır hasar görmüştür.

Tuna nın Wörnitz nehrinin birleştikleri noktadaki Ried adasındaki eski mahalleler gezilecek yerlerdir.

 

 

DONAUWÖRTH KONAKLAMA

İki gece konakladığımız ve ayrılmakta zorlandığımız karavanpark (Neue Obermayerstraße 12  86609 Donauwörth) koordinatı 48.714320, 10.778726. Karavanpark konaklama ücretsiz, 3 geceden fazla kalınmaması rica ediliyor. WC ve atık su ücretsiz, su ve elektrik 1 Eur.

Karavanpark Tuna nehrinin kenarında yer alıyor. Nehir taşkınını önlemek amacıyla park ile nehir arasında biraz yükselti var. Nehrin kenarında bulunan yeşillikler ve çiçekler içinde kahvaltı buranın unutulmazları arasında anılarımızda kaldı. Karavan hayatının en güzel şeyi bence doğanın içinde yapılan kahvaltılardır.

Karavanpark şehrin bitişiğinde, şehre yürümek çok keyifli.

 

HARBURG

Harburg, Romantik Yolun aşağısında, güneye giden keyifli bir gündüz durağıdır. Biz Nördlingen’e giderken uğradık. Karavanımızı kalenin yakınındaki ücretsiz parkta bıraktık.

Harburg, Orta Çağ’dan kalma bir kasabanın görüntüsüne sahiptir. Tepede etkileyici bir kale bulunmaktadır.

Harburg kale girişi eski evler

Harburg kalesi şimdi (yaklaşık üç asırdır yaptığı gibi) Oettingen-Wallerstein Kontluğuna aittir. Günümüz surları genellikle 18. yüzyıldan kalma olup salıdan pazara kadar yaz aylarında ziyaret edilebilir. Kalede küçük bir otel-restoran da bulunmaktadır.

Schloss Harburg genel görünüm
Schloss Harburg girişi
Schloss Harburg meyanından
Schloss Harburg meydan
Schloss Harburg

 

ali tok

Yeni bir hayat.

DONAUWÖRTH” için 5 yorum

 • Temmuz 4, 2018 tarihinde, saat 11:36 am
  Permalink

  Ali bey çok güzel bir gezi olmuş ,bilgiler süper.teşekkürler

  Yanıtla
 • Ekim 19, 2020 tarihinde, saat 4:39 pm
  Permalink

  Sizlere ayrıca teşekkür etmek istedim. Donauwörth paylaşımınız sayesinde çocukluğuma geri döndüm ve ne kadar güzel bir yerde 16 yıl geçirdiğimi gördüm.

  Yanıtla
  • Şubat 13, 2021 tarihinde, saat 1:16 pm
   Permalink

   Çok güzel, keyifli gezimizin şirin yeri, teşekkür ederim.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!