DER FREİSTAAT

Der Freistaat, Romantik Yol rotamızın ilk noktası olacak Friedberg yolu üstünde, park ve karavan merkezi.

Yol ayrımından sonra sağa dönüğümüzde karavanları görmeye başlıyoruz. Yol üstündeki tabelalar karanvan parkını gösteriyor. (koordinat 48.28220 11.26120).

Park alanı ücretsiz. Kasetli WC boşaltım noktası park alanında, atıksu, temiz su alım noktası ise mağazaların bulunduğu alanda. Park alanı çok geniş, çok sayıda motokaravan ve çekme karavan var.

Burada karavan malzemeleri satan der freistaat http://www.derfreistaat.de/ mağazası var diye gelmiştik, mağaza bahçesine geldiğimizde karavanları gördüğümüzde şok oluyoruz.

Hymer
Hymer

Hayatımda ilk defa bu kadar çok sayıda ve çeşit karavanı görüyorum. Fiyatlar daha da dikkat çekici, sami alkovenler 44 bin EUR.

Glucksmobil T630
Glucksmobil T630 43.990 EUR.
Glucksmobil T630
Glucksmobil T630

Glücksmobil T670.
Glücksmobil T670.
Glücksmobil T670
Glücksmobil T670

Glücksmobil T670 özellikler
Glücksmobil T670 özellikler

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginç gelen tüm motokaravanların motorları “0” km.

Benim gibi Camper motokaravanlar sami alkovenlerden daha pahalı ve 50 bin EUR.

VANTANA
VANTANA
Glücksmobil T640 dış görünüm
Glücksmobil T640 dış görünüm
LAİKA Kreos 4010
LAİKA Kreos 4010
Hobby motorhomes
Hobby motorhomes
concorde
concorde

Buradaki ve daha sonra gittiğim ve karavan fuarına denk geldiğim Erwin Hymer Word Wertheim’de gördüğüm çekme karavanlar ile motokaravanlar inanılmazdı. Bu iki merkez de mutlaka görülmesi gerekir. Buraları gezen birinin karavancılığa başlamaması mümkün değil. Çekme karavanlar 15 bin EUR, motokaravanlar 40 bin EUR fiyattan başlıyor, motoru dahil her şey sıfır. Öylesine çok sayıda firma var. Bizde niye yok diye soruyorum? Biz niye sıfır km araç sahibi olabilmek için tüm vergilerin üstüne, fatura bedelinin üzerinden % 135 daha vergi ödüyoruz. Bu vergi yatta, uçakta yok. İkinci el süper motokaravanları 15 bin EUR.ya almak mümkün, darısı bizim karavan dostlarının başına.

Karavanların arasından çok zor ayrılarak mağazaya geliyoruz. Karavan ile ilgili her şeyi bulmak mümkün, bizde böyle bir merkezin olmaması büyük bir eksiklik. Fiyatlar bana biraz yüksek geliyor, ancak karavanlara özel yapılmış bu şeyleri başka yerde bulmak zor. Tüm karavanların ön camında güneşlik veya perde dikkatimi çekti, çok güzel ve kullanışlı. Mağazada güneşlik var, Burada motokaravanların tamamına yakını Fiat serisi araçlar, bu araçlara uygun ne ararsan var. Benim aracım 2011 model Mercedes Sprinter. 2006 model Sprinter güneşlik bulabiliyorum, daha üst model yok, fiyatı 124,95 EUR, ısı yalıtımlı, çok pahalı, ancak karavanda mutlaka olması gereken donanım. Görevli deneyin, olmazsa iade edebileceğimizi söyleyince almaya karar veriyoruz.

Güneşlik ve perde
Güneşlik ve perde

Acemilik biraz zor, daha önce park ettiğim yerlerde gördüğüm tekerlek altı takozlar dikkatimi çekmişti, burada da 25,95 EUR’ya görünce alıyorum. Kullandıktan sonra bunun da bir karavan için vazgeçilmez olduğunu görüyorum. Özellikle eğimli alanda inanılmaz fark yaratıyor. Bu keyfi Lauda’ya kadar yaşıyorum. Rothenburg o.d.T.dan ayrılırken takozlarımızı unuttuğumuzu anlıyoruz. Lauda da konakladığımız alan da aksilik bu ya eğimli, zor uyuyoruz. Erwin Hymer Word Wertheim’de ilk işim bu takozlardan almak oluyor ve kamp yerinden ayrılırken mutlaka geriye bakmayı alışkanlık haline getiriyorum.

Denge rampası
Denge rampası

Nihayet musluk adaptörlerine kavuşuyorum, daha sonra su sorunu yaşamıyorum. Çok basit ancak ne kadar önemli bir aparatmış.

12 voltla çalışan sivrisinek kovucuyu görünce almadan edemiyorum. Gezim boyunca denemek amaçlı da olsa hiç kullanmadım, ancak iyi ki almışım. Bir söz vardır, ufak şeyi önemsemeyen, hiç sivrisinek ile yatmamıştır.

Sivrisinek kovucu 12 volt
Sivrisinek kovucu 12 volt

Türkiye’den aldığım elektrik fişleri buraya uyumlu olmadı. 2 metre kablolu adaptörler 20 EUR. Tek parça alıp fiş alıp, kendim montajını yapıyorum.

Mağazada her şey var, vaktin nasıl geçtiği belli değil. Günlerden Cumartesi ve saat 16’ya yaklaşırken bir anons, mağaza kapanmak üzere, hoppala. Bu saatte mağaza kapanır mı, kasaya gidip ödemeyi kredi kartı ile yapıyorum. Neyse yarın gezeriz diye düşünüyorum, o da ne Pazar günü mağaza kapalı.

İstanbul her noktasında AVM var, haftanın her günü 10 – 22 arası, bazı bölümleri ise gece yarısına kadar açık. Almanya da Pazar gününün gerçekten tatil olduğunu daha sonra daha da net görecektim. Pazar herkes için tatil, insanlar ihtiyacını buna göre karşılıyor. Şehirlerde bir fırın, eğer o yer biraz turistik ise birkaç lokanta açık. Merkeze yakın, hatta içindeki parklar ailelerle dolu. Akşam yöreye göre saat 17 ve 18 her yer kapanıyor. Tek istisnası Türk lokantaları, her daim açık bulabilirsiniz.

Mercedes Sprinter 2006 model güneşlik perde
Mercedes Sprinter 2006 model güneşlik perde

Aldığımız güneşlik olmadı, dar geldi. Değiştirmememiz gerekecek, bu Pazartesine kadar buradayız demek. Pazar günü her yer kapalı, bölgede MC dışında başka bir şey yok, burada birkaç gün kalacakların yanında yeterli yiyecek bulundurmaları gerekiyor. Günümüzü ilk defa dinlenerek geçiriyoruz.

Pazar gecesi başlayan yağmur, Pazartesi günü de devam ediyor. Güneşliği iade ediyorum, ödemeyi kredi kartı ile yapmama karşın, iade nakit olarak yapıldı.

Hava yağmurlu olduğu için tüm motokaravanlar kapalı, içlerini gezemiyor, hevesimiz kursağımızda kalıyor.

Atalarımız ne demiş, bu günün işini yarına bırakma.

Bu satırları yazarken Malta Gozo adasındaki doğa harikası Azure Penceresi, kendisini yaratan fırtına ve dalgalara dayanamayarak çökmüştü.

Azure penceresi
Azure penceresi

Hayallerimizi ertelemeyelim, biz olsak da onlar orada olmayabilir.

ali tok

Yeni bir hayat.

DER FREİSTAAT” için bir yorum

  • Aralık 14, 2017 tarihinde, saat 10:56 pm
    Permalink

    yazılarınız çok güzel emeğinize sağlık.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!