AUGSBURG

Lech ile Wertach nehirlerinin birleştiği yerde kurulmuş olan Augsburg, Bavyera’nın üçüncü büyük kentidir. Kent, Roma imparatoru Augustus tarafından MS 15 yılında kurulmuşur. Augsburg,  Almanya’nın en eski şehirlerinden biridir.

Augsburg şehrini gezmek için bir gün yeterli. Biz toplu ulaşım kullanmadan şehri yürüyerek gezdik. Karavanpark şehre yürüyüş mesafesinde.

Şehir merkezi Rathaus Platz meydanı. Meydanda İmparator Augustos’un çeşmesi bulunmaktadır. Gençlerin yerlerde oturak sohbet etmeleri ilginç görüntü oluşturmaktadır.

 

 

Meydanın devamında şehrin en güzel caddesi  MaximillianstraBe karşımıza çıkmaktadır. Cadde boyunca restore edilmiş eski evler pastel renkleri, dik çatıları ve çeşmeleri ile çok güzel görünüyor.

Weberhaus ilginç renkli bina 1389 yılında inşa edilmiş, dokumacılar loncasının binası olarak hizmet etmiş ve Augsburg’daki ortaçağ tekstil ticaretinin odak noktası olmuştur. İlk dokumacının evi taş ve ahşaptan yapıldı. O zaman bile, ev renkli bir cephe boyası aldı. 1605 – 1607 yıllarında Augsburg şehir ressamı ve belediye başkanı Matthias Kager , dış duvarı fresklerle süsledi. 1913’te harap olan Weberhaus yıkıldı ve benzer şekilli bir bina inşa edildi. Weberhaus savaşta yok edildikten ve 1959’da yeniden inşa edildikten sonra bugünkü halini almıştır.

Meydana açılan kavşakta, önünden geçen tramvaylar, tren yolu, bisikletliler, önündeki ve üstündeki karmaşık elektrik hatlarıyla fantastik bir görüntü sergiliyor.

 

Augsburg caddelerinden görüntüler.

 

Karavanparka dönüş yolunda içinden geçtiğimiz hobi bahçeleri çok muhteşemdi. Şehrin kalbine yakın alanda, yeşilliklerin içinde ve çok bakımlı bahçeler hayranlık uyandırdı. Bahçede hemşerilerimizle karşılaştık, bahçelerine davet ettiler, içecek ikram ettiler. Bahçeler belediyeden ufak bir bedel karşılığı satın alınıyormuş, kullanım hakkı sizde oluyormuş. Ayrılırken bahçeden topladıkları elmaları ikram etmeleri çok güzeldi. Bizde de böyle bahçeler mümkün mü?

 

Augsburg yoluna yakın küçük bir şehir olan Friedberg arada mola vermek için güzel bir seçenek.

Şehir küçük, şehir merkezine yakın park alanından yürümek mümkün.

Şehir caddeleri boş.

Şehir küçük, parkları büyük.

Augsburg Konaklama:

Holzbachstraße 12 Pfersee, 86152 Augsburg, Wohnmobillplatz 48.369742, 10.877763

Karavanpark Wertach nehrinin kenarında. Şehrin yanından geçen nehirden içilebilir berraklıkta su akıyor. Su debisi çok güzel, gece suyun sesini duyuyorsunuz.

 

Karavanparkda atık su ve WC boşatma ücretsiz, su 1 EUR. Bu bölüm park alanından bağımsız yerde yapılmış. 24 saat konaklama ücreti 8 EUR, ödeme makinaya nakit yapılıyor.

Friedberg Konaklama:

Friedberg’e erken geliyoruz. Önce şehrin dışındaki ücretsiz park alanına gidiyoruz.

Koordinat  48.365670, 10.964920

Park alanı boş. Park yeri, yeşilliklerin içinde göl yakınında. Parkı ve gölü görünce hayran kalıyoruz. Öylesine güzel bir alan ve bizden başka kimse yok.

Bir kişi gölde su kayağı yapıyor. Bu sistemi ilk defa görüyorum.  Su kayağını tekne yerine hareketli bir tel çekiyor.

Vakit öğlen, hemen bir dürüm. Bu güzellikler arasında piknik.

Burası şehir merkezine araç ile 5 dakika mesafede bir yer. Çocuklar için çok güzel oyun alanları mevcut. Her yer pırıl pırıl, şehrin dibinde doğanın içindesiniz.

Çok sakin, şehrin yanındaki park alanına geçiyoruz.

Burası da ücretsiz park yeri. Koordinat  48.357485, 10.991175

Akşam bizden başka kimse yoktu, gece bir karavan daha gelmiş.

Her iki park alanında hizmet yok. İkisi de çok güzel ve ücretsiz, kalma günü için herhangi bir sınırlandırma yok.

ali tok

Yeni bir hayat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!